Prawo

W czym może nam pomóc doradca podatkowy?

System podatkowy jest w Polsce mocno rozbudowany. Jego funkcjonowanie bazuje na licznych wyjątkach, adnotacjach czy zniżkach. Przeciętnemu Polakowi ciężko jest się w tym odnaleźć.

Jeśli obywatel ma więcej niż jedno źródło utrzymania sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także ciągłe zmiany zachodzące w ich ramach są przyczyną licznych pomyłek. Korzystają na tym przede wszystkim instytucje, a stratne są jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, niejednokrotnie potrzebna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to zawód, który zyskuje coraz większe grono odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich przypadkach może być dla nas pomocny?

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to funkcja, która łączy w sobie zajęcie prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres zadań jest znacznie bardziej rozległy niż działania księgowego. Doradca podatkowy musi być na bieżąco z wszelkimi niuansami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w efektywnym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a szczególnie kapitału swoich klientów. Zatem, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje możliwości do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest reprezentantem swoich klientów w konfrontacjach z różnymi instytucjami podatkowymi. Żeby uzyskać możliwość wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi uzyskać zaświadczenie z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych oczekuje się działań moralnych, zgodnych z prawem, jak również zachowania tajemnicy zawodowej.

Kiedy doradca podatkowy może nam pomóc?

Do doradcy podatkowego możemy się zgłosić w sytuacjach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy wywołują niepokój. Doradca przedstawi nam potencjalne z punktu widzenia prawa rozwiązania. Niejednokrotnie takie doradztwo pozwala wydatnie obniżyć koszty działania przedsiębiorstwa.

Doradca podatkowy jest przydatny w chwili gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy Urząd Skarbowy wymaga od nas poniesienia danych świadczeń wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Oprócz tego doradztwo podatkowe polega na badaniu kondycji finansowej podmiotów. Jego działanie przyczynia się do wzrostu świadomości odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Gdzie znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy uwzględnić referencje o nim. Część z nich bez problemu znajdziemy w sieci. Warto również samodzielnie rozpoznać sprawę, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i dobrze może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego tematu poważnie.