Morze

Podróż nad polskie morze – kamper czy przyczepa?

Czym różni się przyczepa campingowa od kampera?

Kamper jest całym pojazdem. Prezentuje się trochę jak ciężarówka, posiada szoferkę a także sypialnię, łazienkę i kuchnię. Jest to samochód zrobiony specjalnie dla turystyki, daje niesamowitą mobilność i jest wybitnie komfortowy dla kierującego, który nie martwi się, że holuje coś za sobą. Zabiera też dużo mniej przestrzeni niż przyczepa campingowa. Aby kierować znaczną część kamperów wystarczające jest typowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika ani szoferki – konieczne jest holowanie jej aby ją przemieścić w docelowe miejsce. Zaletą przyczepy jest to, że można ją umiejscowić w jednym miejscu na dłuższy czas, a ciekawe miejsca w okolicy objechać samochodem. Warto wiedzieć, że nie każdy pojazd ma warunki aby ciągnąć przyczepę campingową – konieczne jest żeby miał zdefiniowane parametry oraz hak.

Jak wypożyczyć kampera i przyczepę?

Zakup kampera lub przyczepy campingowej może wydawać się dużym wydatkiem, szczególnie jeśli planujemy podróżować nim raz w roku. W takim momencie pomocna może okazać się wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. W trakcie wynajmu przyczepy klient dostaje przyczepę, która jest całkowicie uszykowana do podróży. Nie trzeba samemu zamartwiać się o podkłady wodoodporne na materacach albo butle z gazem. W wakacje wynajem przyczepy możliwy jest na przynajmniej tydzień.

Aby wynająć kampera lub przyczepę z wypożyczalni, konieczne jest wydrukowanie i podpisanie umowy wynajmu przyczepy. W Legion – kampery jest się zmuszonym do złożenia deklaracji ile ludzi będzie z niej korzystało i mniej więcej trasy wypoczynku. Możecie zostać poproszeni o zostawienie kaucji zwrotnej, która jest ochroną w razie uszkodzenia lub zanieczyszczenia przyczepy lub kampera.

Gdzie zaparkować kamper i przyczepę campingową w Gdańsku?

Najpopularniejsze jest zostawianie kamperów i przyczep na campingach, na których za dopłatą można podłączyć media. W Gdańsku można znaleźć mimo to trochę miejsc, gdzie jest możliwość aby zaparkować przyczepę campingową albo kampera i są to po prostu parkingi, a nie kempingi. Jako przykład tego typu lokalizacji jest parking w Brzeźnie, tuż obok plaży. Niestety nie podłączymy tam wody albo prądu, jednak jest to dużo korzystniejsza cenowo możliwość niż camping. Następnym podobnym terenem będzie parking na Westerplatte, który też jest przy samej plaży. 

Dla turystów, dla których nie jest istotna odległość do morza, może satysfakcjonować parking przy jeziorze Jasień. Jest w przepięknej okolicy, przy lesie i ze sporą ilością ścieżek rowerowych.