Zdrowie

Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

W tych czasach coraz więcej pacjentów decyduje się na badanie wzroku. Bardzo to cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy umieją leczyć choroby oczu i dopasowywać należyte soczewki korekcyjne. Wydaje się jednak, że mało osób zdaje sobie należycie sprawę z różnic między fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Warto w związku z tym wyjaśnić tę kwestię.

Okulista – co robi?

Przede wszystkim okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za kompleksowe badanie oczu, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania potrzeba wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.

Kim jest optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór należytych soczewek oraz okularów. Nie posiada niestety wykształcenia, żeby tak jak okulista gdansk wykonywać różnorakie zabiegi i operacje, ale umie dokładnie określić teraźniejszy stan zdrowia oczu klienta oraz dopasować konieczne soczewki korekcyjne. Może także zalecić wizytę u okulisty w celu pozbycia się danej choroby. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje dobry optometrysta. 

Reasumując i nieco uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia przypadłości narządów wzrokowych, zaś optometrysta przede wszystkim dobiera odpowiednie szkła korekcyjne.