Zdrowie

Jaka jest cena i jak wybrać dom opieki?

Dom opieki jest ośrodkiem przeznaczonym dla seniorów. Powinna wybrać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie potrafi sama poprawnie funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie swoich krewnych w takim miejscu, szczególnie, że obecnie oferta placówek tego rodzaju jest nad wyraz atrakcyjna.

Wybór odpowiedniego domu opieki

Jak znaleźć należyty dom opieki? Sprawa ta jest bardzo prosta – należy poszperać nieco w sieci, aby zorientować się, jakie ośrodki działają w okolicy i jakie mają opinie. Możemy zdecydować się na publiczny dom opieki rybnik, w którym koszty regulowane są z reguły przez władze samorządowe. Cena mieszkania w takim miejscu jest znacznie skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać ogromnych luksusów dla podopiecznych.

Niepubliczny dom opieki z kolei jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. W tym przypadku ceny są nieco bardziej pokaźne, gdyż sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, lecz różnorakie ośrodki tego rodzaju gwarantują obszerną ofertę atrakcji dla seniora, jak również świetne warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu seniora dla naszego bliskiego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych placówek. Trzeba także dopasować koszty pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – trzeba mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, gmina może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Warto także odwiedzić dane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się trochę na temat warunków noclegowych oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.