Zdrowie

Implanty czy proteza – czym się różnią?

Mówi się że piękny uśmiech to nasza największa ozdoba. Próchnica i obrażenia mechaniczne to najpopularniejsze przyczyny powstawania ubytków zębach. Luki w uzębieniu są nie tylko mało estetyczne ale mogą prowadzić również do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do tych zalicza się przesuwanie okolicznych zębów, które prowadzi do wad zgryzu. Kiedy powstają luki należy odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najbardziej powszechne metody.

Protezy zębowe

Protetyka ma wiele sympatyków, wiąże się z niższym kosztem niż implantologia,a także proces jest dużo krótszy. Protezy można podzielić na stałe i ruchome. Do stałych liczymy takie które wyjmujemy na noc. Ich mankamentem jest to że powinniśmy je wyczyścić z resztek pokarmu, są także bardziej obszerne niż inne metody. Użytkownik musi przyzwyczaić się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo zbliżone do wyglądu fizjologicznych zębów a ich dopasowanie w pracowni protetycznej zapewnia komfort użytkowania. Protezy stałe to mosty i korony, które protetyk mocuje do zębów pacjenta. Korony są przymocowane do bazy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do pobliskich zębów. Do zamocowania mostu lub korony trzeba spiłować ząb. Może to budzić lęg, natomiast jeśli jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implany zębowe

Implanty to bezsprzecznie jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, ale również najbardziej skomplikowanych. Podczas zabiegu dentystycznego tytanowa śruba zabespieczająca implant osadzana jest w kości, co naśladuje naturalny korzeń zęba. Po zakończonym zabiegu trzeba odczekać kilka miesięcy, aby implant scalił się z tkanką, co znacznie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni etap na śrubie umieszczona jest korona, którą przygotowuje pracownia protetyczna. Jest to proces mniej agresywny niż protezy stałe, ponieważ nie narusza się się okolicznych zębów. Protetyk odtwarza wyłącznie brakujący ząb. Wszystkie opisane sposoby są dostępne w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najbardziej korzystne dla Ciebie rozwiązanie.