Biznes

Ile kosztuje Bitcoin?

Bitcoin od jakiegoś czasu jest obecny w mainstreamie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) waluta od swojego ogłoszenia w 2011 roku ciągle rozwija się. Na początku swojego istnienia Bitcoin był wart mniej niż 1 dolar. W listopadzie 2021 jego cena sięgała niemal 70 tysięcy dolarów. Dziś zamyka się w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przebył długą drogę stając się najbardziej popularnym i najbardziej pożądanym cyfrowym dobrem. Jak kształtuje się jego cena i z jakich czynników ona wynika?

Bitcoin – geneza i zarys użyteczności

Bitcoin pojawił się jako aktywo odporny(e) na inflację i interwencje ze strony banków centralnych. Od tamtej pory tysiące internautów skupia się na jego rozwoju(em). Są to zwolennicy wolności, prywatności i braku centralizacji.

Dzięki temu, że jest środkiem deflacyjnym, jego liczba jest ograniczona. Pozwala to na ochronę własnych środków. Jest to przede wszystkim ważne w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja stale się rozpędza.

Sukces Bitcoina spowodowały także, że cały czas powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich próbuje stawić czoła różne(ym) problemy(om) i wyróżniać się użytecznością.

Posiadanie Bitcoina można zestawić z rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami stajemy się swoim bankiem. Ma to plusy, ale łączy się też z ryzykiem. Trzeba pilnować naszych środków, należycie dbać o wszystkie zabezpieczenia. W sieci znajdzie się wiele hakerów czyhających na nasz błąd.

Bitcoin – skąd wahania cen?

Cena Bitcoina od początku się waha. Jednak obserwując wykres tego coina w szerokim ujęciu można spostrzec, że mimo różnych turbulencji “cyfrowe złoto” stale pnie się do góry. Na jego cenę wpływa wiele czynników.

Począwszy od ilości BTC dostępnego na rynku ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to naturalne, że jego cena wzrasta.

Jest to także aktywo podatne na wahania na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki otwartości Bitcoina, każdy użytkownik może z łatwością śledzić. Można zorientować się, która giełda kryptowalut oferuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile środków wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Obecnie przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Wykres Bitcoina tylko to odzwierciedla.

Do Bitcoina paruje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut oferuje możliwości wymiany parami: Bitcoin do alternatywnych kryptowalut.

Analiza rynku pokazuje, że przeważnie, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły też inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC powinna być świadomym wyborem inwestora. Ważnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w korzystaniu, jednak wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast gwarantują anonimowość. Patrząc na inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej ludzi wybiera korzystanie z anonimowych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut